Stresi nasıl kontrol altına alırız ? Stres Kontrolü !

Çağımızın durdurabilir ama bir türlü durduramadığımız vücudun gösterdiği doğal bir reaksiyondur.

Şunu söyleyebiliriz ki hepimiz stresliyiz. Ben bu yazıyı hazırlarken stresliyim, siz okurken streslisiniz.

Bu insan psikolojisi; eğer dertlerinizin arasında boğuşuyorsanız sizi hiç ilgilendirmeyen konular bile sizi strese sokar.
Yan binadaki inşaat işleri, komşunuzun bankaya olan borçları, ABD Ekonomisinin Türkiye’ye etkisi vs.
Singapore lu Dr. Suresh Jesuthasan liderliğindeki bilim adamları insan beyninin derinliklerinde yer alan habenula denilen bölgesinde bazı araştırmalar yapmışlar. Habenula beynin ağrı işleme, olumsuz / olumsuz davranışlar, üreme davranışı ve öğrenme gibi birçok fonksiyonunda rol aldığı bir bölge.

Bu bilim adamları Zebra balığı beyninin memeli beynine benzerliğinden dolayı zebra balığını hafif bir elektrik çarpmasını önlemek ve ışıktan uzaklaşmak için eğitmişler. Başlangıçta şoktan kaçınmaya çalışsalar da kısa sürede bu alışkanlıktan vazgeçmişler. Dahası, bu balıklar normal balıklardan daha endişeli oldukları, zararlı olmayan uyarılarda bile kolayca ürkme gibi belirtiler göstermişler.

Yani Balıklar bile stresin içinde kaybolup gitmişler.

Öncelikle sizde strese neden olan durumları tespit etmelisiniz.

Bu nedenler neler olabilir. (Burada Resimler Gösterilecek.)
1. Ayrılık
2. Endişe
3. Gerilim
4. İflas
5. Çözümsüzlük
6. Üzüntü

Şimdi Stresten uzak durmak için birkaç standart yöntem var. Bunlardan bazıları
Mesela sizi strese sokan şey ise siz fark etmeseniz de giymiş olduğunuz kıyafetlerdir. Kirli olduğunu düşündüğünüz bir kıyafet, ya da size dar gelen bir kıyafet sizi strese sokabilir. Düşünsenize ayak numaranız 39 ancak size 37 numara ayakkabı ile geziyorsunuz. Size vermiş olduğu acıyı ve rahatsızlığı bir düşünün. Bu yüzden temiz kıyafet ve vücudunuza uygun kıyafetler giymeniz sizi rahat hissettirecek ve stresten uzak duracaksınız.
Her gün kendinize biraz zaman ayırmanızdır. Zaten bu durumu fark etmek için bile olsa, kendinize belli bir zaman ayırmanız yaşadıklarınız ve bu yaşadıklarınızı düşünmeniz gerekecektir.
Kendinize zaman ayırmak kafanızı karıştıran durumları sakince değerlendirmenizi ve en doğru yolu bulmanızı sağlar.
Güne rahat başlamak ve o günü rahat geçirmek istiyorsanız olabildiğince hareketli olun ve güne sabah kahvaltısı ile başlayın. Sabah kahvaltısı yapmanın mutluluk verici bir yanı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ara öğünlerde meyve yemeyi unutmayın. Hem protein, mineral ve vitamin açısından size extra katkısı olacaktır. Bu alışkanlığı edinirseniz gün içerisinde vücut direnciniz artacak ve günü daha rahat geçireceksiniz. Ayrıca kendinizi huzursuz ya da gergin hissettiğiniz zaman 1 bardak su içmeyi deneyin. Karar vermede sorumlu olan prefrontal korteks, bol su içildiğinde daha güzel çalışır.

Son olarak bize en çok strese sokan yapmış olduğumuz işlerdir. Bundan dolayı yapmakta zorlandığınız ve sizi strese sokan işlerde mutlaka başkalarından yardım isteyin. İş sorumluluğununuz dışında size verilen farklı görevler varsa ve bu sizi strese sokuyorsa bunlara “Hayır” demekten çekinmeyin.

Stresle nasıl başa çıkacağınızı öğrendiniz. Şimdi sizi strese sokan şeyleri yorum olarak bekliyorum. Bakalım sizleri neler strese sokuyor.

Başarılı, sağlıklı ve stressiz günler.